havalı yatak fiyatları
havalı yatak fiyatları
havalı yatak fiyatları

Havalı yatak fiyatları nedir? Havalı yataklar niçin kullanılmalıdır? Havalı yatağın özellikleri neler olmalıdır? Hangi havalı yatağı tercih etmeliyim?

Havalı yataklar, yatağa bağımlı hastaların kullandığı hareketsizlikten kaynaklanan vücut yaralarını önlemek ve vücudun kan dolaşımını arttırmak amaçlı kullanılan hasta yataklarıdır.  Havalı yatakların birçok modeli bulunmaktadır. Dolayısıyla havalı yatak sipariş edecek birçok müşterimiz hangi ürünü tercih etmesi gerektiğini bilmeyerek firmamıza danışmaktadır.  Havalı yatakların boru tipi ve baklava tipi modellerinin olduğunu bilmek gereklidir.

Baklava tipi havalı yataklar hastanelerde ucuz ürünler olması sebebiyle kullanılan, yara oluşumunu iyileştirmeyen ve önlemeyen eski tip havalı yatak çeşididir. Baklava tipi havalı yataklar hala günümüzde Devlet Hastanelerinde kullanılmaktadır. Yara oluşumunu geciktiren fakat önleyen ürünler değildir. Sürekli yatış pozisyonunda olan hastalarda kullanımı oldukça yanlıştır. Platin Yatak olarak hiçbir hastaya tavsiye etmemekteyiz. Fakat hastanelerde hala kullanıldığı için eğer hastanız kısa süreli kullanacaksa tercih edebilirsiniz. Aynı zamanda plastik ürünler oldukları için terlemeden dolayı hastaların vücutlarında kızarıklıklar başlayabilmektedir.

Boru tipi havalı yataklar ise 2009 yılında Türkiye’de ilk kez Platin Yatak tarafından tanıtılmış ve satışa sunulmuş, 10 hastada denenerek olumlu sonuç alınmış kan dolaşımını arttıran ve yara oluşumunu önleyen medikal yataklardır. Boru tipi havalı yatakların kendi içerisinde sistematik modelleri bulunmaktadır. Boru şeklinde olan bu yataklar şişme yatak olarak da adlandırılabilmektedir. Eğer A+B sisteme sahip bir havalı yataktan bahsediliyorsa, o üründe bulunan her 2 borudan 1’i sürekli olarak hareket halindedir. Eğer A+B+C sisteme sahip bir ürünse, her 3 borudan 2’si sürekli olarak hava ile dolarak hareket eder. Hareket sonucu hastanın kan dolaşımı artar. Vücut yaralarının iyileştirilmesine yardımcı olur. Boru tipi havalı yataklarda ventilasyon (havalandırma) özelliği de bulunmaktadır. Baklava tipi havalı yataklar plastik olduğu için hastanın vücudu hava almazken, boru tipi havalı yataklarda havalandırmayı sağlayan mikrogözenekler bulunmaktadır. Mikrogözenekler sayesinde hastanın vücuduna hava üflenir.

Sürekli yatan hastaların kullanması gereken ürünlerde kesinlikle şu özellikler bulunmalıdır.

  • Boru tipi,
  • Ventilasyonlu (havalandırma),
  • Motoru dakikada 10 litreden basınç sağlayabilen,

ürünler olmalıdır. Aksi takdirde yara oluşumu önlenmeyecektir.

Eğer hastanız kilolu ise 100 kg ve üzeri bir hasta ise kesinlikle kullanmanız gereken modeller ABC sisteme sahip modellerdir. 3 borudan 2 si hareket halinde olduğu için ürünün %70i dengeyi sağlar. Dolayısıyla taşıma kapasitesi yüksektir. Aynı şekilde pozisyonlandırma işlemlerinde ve bakımında zorlanıyorsanız pozisyon veren havalı yatak kullanmanızda fayda var.