havalı yatak

Havalı Yatak A+B Sistem 

Bası Yarası ve Önlemleri

Yatalak hastaların uzun süreli yatmalarından dolayı kan dolaşımları yavaşlar. Yavaşlayan kan dolaşımı, hastanın vücut ağırlık merkezlerine baskı yapar. Kan dolaşımı vücut ağırlık merkezlerinde rahat hareket edemediği için tahribata uğrar. Bu tahribat doğrultusunda önce içeride yara oluşumu başlar. Başlayan yara oluşumu ilk evresinde dışarıya kızarıklık olarak aksettirir. İlerleyen zamanlarda içeri de başlayan yara oluşumu dışa vurur. Hem içeri de hem dışarıda yara oluşumu gerçekleşmiş olur. Tıpta bu yara oluşumuna bası yarası denir.

havalı yatak
havalı yatak

Bası Yarası Nasıl Önlenir?

Bası yarası başlamadan önce hastanın kan dolaşımını düzenlemek gerekir. Hasta Sürekli yattığından dolayı hareketsizdir. Hastayı yatakta hareket ettirmek gerekmektedir. Bunu sırasıyla;

  1. hasta yatmaya başladığı andan itibaren en az 12 cm yükseklikte, boru tipi ve ventilasyonlu bir havalı yatak kullanılmalı
  2. hastaya hasta yatağı içerisinde günde en az 3 veya dört sefer eşit aralıklarda pozisyon verdirilmeli. hasta pozisyonlandırma
  3. hastanın yatağı ortamdaki nevresim veya battaniyelerin buruşuk olmamasına dikkat edilmeli
  4. hastaya enfeksiyon kaptırılacak her şey den kaçınılmalıdır.

Hastanın Vücudunda Bası Yarası Önlemenin En Etkili Yolu Havalı Yatak Kullanmaktır.

Havalı Yatak A+B Sistem (Boru Tipi)

Platin Yatak yılların verdiği tecrübede bası yarasını önlemek için bir havalı yatak modelinin en az özelliklerini aşağıdaki gibi belirtmiştir.

  1. Havalı Yatağın Sınıfı: Havalı yatak Boru tipi olmalıdır. Boru tipi havalı yataklar hücre hava değişimde baklava tipi havalı yatak modellerine nazaran %95 daha etilidir. Hava değişim ve ağırlık değişimini en etili yapan havalı yatak sistemi boru tipi havalı yatak modelleridir. Boru tipi havalı yataklar sırayla boru hücrelerini sınırlandırırsak ABABABABA… Şeklinde, önce A hücreleri basıncını tamamlayacak B hücreleri inik olacaktır. Hastanın Ağırlı A hücrelerinin üzerinde ağırlık merkezi oluşturacaktır. Havalı yatak otomatik olarak Daha sonraki periodda B hücrelerini şişirip A hücrelerini indirecektir. Böylece A hücrelerinde olan ağırlık merkezi B hücreleriyle yer değişecektir. Bu durum sayesinde havalı yatak ağırlık merkezlerini sürekli değiştiriği için kan dolaşımı sabit kalmayacak ve ağırlık basınç merkezlerine yüklenmeyecektir. Bu i,çerden oluşacak bası yarası dediğimiz yaraları önleyecektir.
  2. Havalı Yatağın Boru Yüksekliği: Boru tipi havalı yatakların yüksekliği en az 12 cm olmalıdır. Farklı farklı yükseklikleri bulunan boru tipi havalı yataklar vardır. bunlar 6cm, 8cm, 10cm ve 12cm ile üstü olarak sınıflandırılabilir. Platin Yatak uzun tecrübe ve birilerine dayanarak 12cm den aşağı boru tipi havalı yataklarda uzayan dönemlerde yara oluşumunun kısmen başladığını gözlemlemiştir. Bu doğrultuda kesinlikle ve kesinle yara oluşumu başlamadan engellenmek veya başlamış bir yaranın tedavi sürecini hızlandırmak için 12cm Yükseklikli Boru tipi Havalı yatak tavsiye eder. HAvalı yatağın hava dolaşımını daha sağlıklı yapması için bu özellik şarttır.
  3. Ventilasyon özelliği: Bir havalı yatağın yara oluşumunu engellemesi için sınıfının boru tipi havalı yatak olması ve Havalı yatak boru yüksekliklerinin 12 cm olması ne kadar önemli ise; havalı yatağın ventilasyon özelliğine sahip olması da bir o kadar önemlidir. Havalı yatak ventilasyon özelliği : havalı yatağın basıncını tamamlamış hücrelerinden hava sızdırarak hastanın vücudunun terlemesini ve pullaşmasını sağlayan sistemdir. Bu sayede havalı yatak boru sistemleri sayesinde hastanın kan dolaşımını hızlandırarak içerden oluşacak yaraları önlemektedir. Ventilasyon özelliği sayesinde de dışarıdan terlemeden dolayı oluşacak kızarıklık ve yaraları önlemiş olacaktır.

Havalı Yatak A+B sistem, ventilasyonlu havalı yatak katagorisindeki en uygun fiyatlı havalı yataktır. Ventilasyonlu havalı yatak seçenekleri arasında havalı yatak fiyatları açısından tercih sebebi olabilecek üründür.

Hasta Yatakları hastalarının fiziksel rahatlıklarını sağlar. Lakin havalı yataklar hastaların direk sağlıklarıyla alakalı ürünlerdir. bir hasta karyolası alırken havalı yatak mutlaka değerlendirilmesi gereken en önemli faktörlerden biridir. hasta yatakları : hasta karyolası, hasta yatağı (şilte), serum askısı ve alez (hasta yatağı koruyucu örtü şeklinde satılmaktadır. Hasta yatağı set içeriğinde çok fazla çeşidi olduğu için  havalı yataklar olmaz. havalı yataklar ayrıca tercih edilir ve sipariş verilir.

Yaralar hakkında detaylı bilgi almak için bası yarası ve yatak yarası inceleyebilirsiniz. Makalemizde tedavileriyle ilgili geniş açıklama ve evreleri de bulunmaktadır.

Diğer Havalı Yatak Modellerimizi havalı yatak üzerinden inceleyebilirsiniz.

Havalı Yataklar en verimli hasta karyolası içinde kullanılmaktadır. Bunun için hasta karyolası modellerini hasta yatakları üzerinden inceleyebilirsiniz.

boru tipi havalı yatak