Hasta Karyolası ve Havalı Yatak Fiyatları İSTANBUL

Hastaların tedavilerinin hızlanması ve kolaylaşması için en önemli medikal ürünlerden biri hasta karyolası ve havalı yataklardır. Hastaların günlük yaşantılarını kolaylaştıran hasta yataklarının kullanımı oldukça önemlidir. Her hasta, psikolojik olarak hasta yatağı kullanımına hazır olmasa da, hasta yataklarının kullanımının önemi; o ürünü kullanmaya başladıktan sonra görülmektedir. Hasta yatakları hastaların günlük ihtiyaçlarını %80 oranında kolaylaştırmaktadır. Fakat bilinmelidir ki, her hasta yatağı ise her hastada kullanılmamaktadır.

HASTA YATAKLARI %80 ORANINDA HASTALARIN GÜNLÜK İHTİYAÇLARINI KOLAYLAŞTIRIR

Çoğu hasta günlük ihtiyaçlarını giderirken zorluk çeker. Hastaların en büyük sorunu nefes alamama, yemek yiyememe gibi durumlardır. Bu tür durumlarda hastanın sırt kısmının oturur vaziyette kaldırılması gereklidir. Hastalar sırt üstü pozisyonda daha kolay oksijen alabilir ve daha kolay yemek yiyebilirler.

Hastalar hasta yatağından inip binerken ayaklarının yere değebileceği olabildiğince alçak hasta yatağı kullanmalıdırlar. Böylelikle yataktan kalkarken sorun yaşamazlar. Dolayısıyla Platin Yatak imalat firması olarak hastalarımız için en alçak ve en yüksek seviyeye gelebilen hasta yataklarını ürettik.

Hastaların psikolojik durumları ise kesinlikle göz ardı edilmemelidir. Bilinci açık hastalarda hastane tipi hasta yatakları ters etki yaratabilmektedir. Bunun sebebi hastanın kendisini hasta yatağı kullanımına hazır hissetmemesi veya kabullenememesidir. Platin Yatak ailesi olarak psikolojik olarak sorun yaşayan hastalarımız için, 4 farklı renk seçeneği bulunan ahşap hasta yataklarını ürettik.

HASTA KARYOLASI MODELLERİ NELERDİR?

Hasta karyolaları gerçekleştirdiği pozisyon/hareket özelliğine göre isimlendirilir. Günümüzde hastane, bakım evi, huzur evi veya diyaliz merkezlerinin tümünde motorlu hasta yatakları kullanılır. Elektrikle çalışan motorlu hasta yataklarının avantajı, kol gücü gerekmeden kumanda yardımı ile hastanın pozisyonunu değiştirebilmesidir.

Motorlu hasta yatakları; 2 motorlu, 3 motorlu ve 4 motorlu hasta yatakları olarak ayrılır.

  • 2 motorlu hasta yatakları: 2 motorlu ürünler 2 hareket gerçekleştirebilir. Bunlar; sırt ve ayak hareketidir. Kumanda yardımı ile hastanın sırt kısmı ve ayak kısmı hareket ettirilebilir. Temel ihtiyaçları karşılayabilen hasta karyolalarıdır.
  • 3 motorlu hasta yatakları: 3 motorlu ürünler 3 hareket gerçekleştirebilir. Bunlar; sırt, ayak ve asansör hareketidir. Asansör hareketi, hasta karyolasının alçalıp yükselebilmesidir. Bu özellik sayesinde hastaların bakımı kolaylaşmaktadır.
  • 4 motorlu hasta yatakları: 4 motorlu hasta yatakları 4 pozisyon değiştirebilmektedir. Sırt, ayak, asansör ve trendelenburg hareketleridir. Ürün tamamen bir yoğun bakım yatağı olup, yarı koltuk pozisyonunu alabilmektedir. Obez hastaların da kullanabileceği full fonksiyon hasta yataklarıdır.
3 motorlu ahşap hasta yatağı
3 motorlu ahşap hasta yatağı

Hasta karyolaları hastaların ihtiyaçlarına yönelik üretilmektedir. Hastanızın hastalık durumu, hareket durumu, kilosu gibi bazı etkenler hasta karyolası seçiminde oldukça önemlidir. Her hasta yatağının her hastada kullanılamamasının sebebi, ürünün hastaya yetersiz kalmasıdır. Dolayısıyla hasta karyolası seçimi yapılırken, hastaların hastalık durumu kesinlikle göz önünde bulundurulmalıdır.

HAVALI HASTA YATAĞI NİÇİN KULLANILIR? NEDEN HASTALARIMIZA BAKLAVA TİPİ HAVALI YATAK TAVSİYE ETMİYORUZ?

Havalı yataklar, yatalak hastaların vücut yarası oluşum riskini önlemek amaçlı üretilmiş yataklardır. Havalı yatakların çeşitleri; baklava tipi ve boru tipi havalı yataklardır. Baklava tipi havalı yatak çeşitlerini hastalarımıza tavsiye etmememizin sebepleri; sirkülasyon yüksekliği ve plastik ürünler olmasıdır. Baklava tipi havalı yatak kullanıp tekrar boru tipi havalı yatak temin etmek zorunda kalan birçok mağdur müşterimiz bulunmaktadır. Hastanın kesinlikle oksijen teması sağlayan havalandırmalı, hava sirkülasyonunun gerçekleşebileceği ideal 12 cm yüksekliğinde ve motoru dakikada 10 litreden fazla basınç sağlayabilen boru tipi bir havalı yatak kullanması gereklidir.

BORU TİPİ HAVALI YATAKLARIN ÇALIŞMA PRENSİBİ NEDİR?

Boru tipi havalı yataklar, yatay borulardan meydana gelmektedir. Boru tipi havalı yatakların 2’li ve 3’lü sistem çeşitleri bulunmaktadır. 2’li sisteme AB SİSTEM, 3’lü sisteme ABC SİSTEM denmektedir.

  • AB SİSTEM: A+B sistem bir havalı yatakta her 2 borudan 1’i hareket halindedir. Borulardan biri şişip, diğeri inik kalmaktadır. Havalı yatak motoru sürekli bu sirkülasyonu gerçekleştirerek hastanın kan dolaşımını arttırmaktadır.
  • ABC SİSTEM: A+B+C sistemde ise havalı yatakta bulunan her 3 borudan 2’si hareket halindedir. 2 şişik, 1 inik şekilde 24 saat boyunca çalışır. Dolayısıyla kan dolaşımı ab sisteme göre daha etkilidir.

HAVALI YATAK FİYATI NEDİR?

Baklava tipi havalı yataklar, hastane yakınlarında bulunan medikal firmalarda satılabilmektedir. Maliyeti düşük, kar marcı yüksek fakat hastaya fayda sağlamayan ürünlerdir. Çok uygun fiyatlara baklava tipi havalı yataklar piyasada mevcuttur.

Boru tipi havalı yataklar ise yurt dışı geliş maliyeti yüksek ürünlerdir. Dolayısıyla piyasada 800-1500 tl arası fiyatları bulunmaktadır. Sürekli yatan hastalar için tavsiyemiz kesinlikle boru tipi havalı yataklardır.

EN HIZLI SİPARİŞİ NASIL VEREBİLİRİM?